Ma delikatny i łagodny smak. Napar z jej liści wspiera koncentrację, dodaje energii witalnej, jedocześnie uspokaja i wycisza nerwy. O czym mowa? O zielonej herbacie. Powszechnie cenimy dziś jej walory smakowe i właściwości lecznicze.
O czym powinnaś pamięta, przygotowując ten wspaniały napój? Dlaczego powinnaś go pić? Na te pytania znamy odpowiedzi. Zaraz się przekonasz.
Przygotowany wrzątek należy chwilkę ostudzić – niech postoi ze 2 minuty. Kiedy już nadejdzie czas, zalej nim zielone listki wsypane do sitka bądź zaparzacza (użyj małego lub dużego). Następnie przykryj naczynie i poczekaj. Gdy upłyną 3 minuty, pozbądź się wszystkich fusów, herbata będzie gotowa do wypicia.
Krótko parzony napar oprócz poprawy koncentracji, skutecznie uśmierza ból głowy, wzmacnia serce i zatrzymuje rozwój chorób sercowo-naczyniowych. 2-3 filiżanki dziennie mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia, zawału serca oraz udaru. Zawarte w zielonym naparze flawonole hamują pojawienie się miażdżycy.
Długo parzona herbata (6 minut) działa relaksująco i antydepresyjnie. Bez problemu, możesz pić ją przed snem. Na pewno nie będziesz miała problemu z zaśnięciem.
Zielona odmiana herbata przyczynia się też do efektywnego chudnięcia.
Jak widzicie, picie tego szlachetnego napoju ma wiele korzyści, a przygotowywanie go wcale nie jest takie trudne. Jeśli zależy ci na prowadzeniu zdrowego stylu życia, to nie zapominaj o piciu choćby jednej filiżanki zielonej herbaty dziennie. Dzięki temu twój organizm będzie odżywiony, oczyszczony i dotleniony.
Gabriela Grinka
Komentarze